Το 1ο ΓΕΛ ΠΥΡΓΟΥ ΤΙΜΗΣΕ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΗΜΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

Στις 14 Μαρτίου εορτάζεται παγκοσμίως η Διεθνής Ημέρα των Μαθηματικών.

Η Διεθνής Ημέρα των Μαθηματικών όπως ανακοινώθηκε από την UNESCO θα έχει για φέτος το θέμα «Παίζοντας με τα Μαθηματικά».

Το θέμα του 2024 επιλ

έχθηκε για να γιορτάσουν οι μαθητές με μαθηματικά παιχνίδια, γρίφους και άλλες διασκεδαστικές δραστηριότητες αλλά και να ασχοληθούν με τα ίδια τα μαθηματικά, την εξερεύνηση, τον πειραματισμό και την ανακάλυψη.

Οι μαθητές/τριες του 1ου Γενικού Λυκείου Πύργου, τίμησαν την ημέρα των μαθηματικών με τον πιο «διασκεδαστικό» τρόπο: Λαμβάνοντας μέρος στον διαγωνισμό «Μαθηματικών και Υπολογιστικής Σκέψης Alan Turing» που διοργάνωσε το ΠΕΚΕΣ Δ.ΕΛΛΑΔΟΣ με τη συμμετοχή 255 σχολείων από όλη την Ελλάδα. Υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας Βρυνιώτη Φρόσως, Αρβανιτάκη Διονυσίου και Τσακάλη Ευάγγελου, οι μαθητές έλαβαν μέρος σε κουίζ και γρίφους που συνδυάζουν τα μαθηματικά, την υπολογιστική σκέψη και το ομαδικό πνεύμα!